Aktuality

Čo máme nové?

Ukrajinská psychologička Olena Tovkach: Buďte súčasťou riešenia a nie súčasťou problému

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 27. februára 2024 | kategória: Pomoc Ukrajine

Olena Tovkach pochádza z ukrajinského mesta Černihiv a niekoľko týždňov po vypuknutí vojny našla so svojim synom dočasný domov v Košiciach. Ako psychologička sa pracovne uplatnila v Centre podpory Arcidiecéznej charity Košice. Takmer 2 roky dokazuje, že pomoc a liečba počas krízy sú možné nielen v profesionálnom, ale aj v ľudskom a tvorivom kontexte. Jej osobný príbeh a zanietenosť inšpiruje k tomu, aby sme podporovali druhých v náročných časoch. Ako tvrdí, nebudeme mať iný život, a preto je mimoriadne dôležité „vytiahnuť“ sa zo stavu strnulosti a snažiť sa vyrovnať sa so stresom.

Na Slovensko som pricestovala so synom, vtedy 7-ročným, koncom apríla 2022. Od júna som začala pracovať ako psychologička v Centre podpory Košice. Ešte pred nástupom som sama absolvovala individuálnu terapiu, aby som mala poznatky a mohla pomáhať iným. Na počiatku bolo pomerne ťažké zvoliť správne metódy a formy práce. Doposiaľ som nemala skúsenosti s psychologickou praxou s utečencami. Žiadostí o individuálne konzultácie bolo veľa. Problémy, s ktorými sa ľudia na mňa obrátili, boli mimoriadne ťažké: strata blízkych, strata domova, stres zo sťahovania, záchvaty paniky, poruchy spánku, úzkosť alebo disociácia. Bolo potrebné neustále rozširovať vedomosti. V tom čase sa uskutočnilo veľa webinárov a školení na zvýšenie povedomia o práci s utečencami. Okrem individuálnych sedení sme rozbehli prácu v skupinách. Prostredníctvom arteterapie a rozprávania sa ľudia postupne dostávajú “zo stavy kómy”.

Na začiatku stretnutia a našej práce sa ženy nezmohli na nič iné, len na plač.

Hlavnou témou bola strata. Na začiatku vojny prichádzal na konzultáciu každý druhý klient s bolesťou zo straty. Psycho-emocionálny stav ľudí bol veľmi ťažký. U detí sa začali objavovať príznaky ako koktanie, pomočovanie, strach vychádzať z domu, strach opustiť mamu čo i len na krátky čas. Osobitnú pozornosť si vyžadovala skupinová práca so ženami. Na začiatku stretnutia a našej práce sa ženy nezmohli na nič iné, len na plač.

1_JOA_trening-16zPsychosociálny tréning – Využitie psychológie na podporu duševného zdravia detí a dospelých postihnutých vojnou na Ukrajine.

S rodinou sme prežili blokádu mesta Černihiv. Zažili sme dva týždne neustáleho strachu počas nepretržitého ostreľovania a leteckého bombardovania. Bývali sme v pivnici a dlho sme sa báli o svoj život. A až po individuálnej psychologickej terapii som sa mohla sama stať zdrojom a pomáhať druhým. Najprv som musela prekonať túto cestu, a tak som pochopila, ako byť nápomocná iným.

A až po individuálnej psychologickej terapii som sa mohla sama stať zdrojom a pomáhať druhým. Najprv som musela prekonať túto cestu, a tak som pochopila, ako byť nápomocná iným.

V Centre podpory Košice sme realizovali viaceré skupinové aktivity pre deti aj dospelých. Vznikali na základe záujmu zo strany našich klientov, aj skúseností nás, psychológov. Psychologické skupiny a kurzy sme v priebehu svojho fungovania vymieňali, vynovovali a menili.

  • Priestor nápadov je vzdelávací kurz pre deti vo veku 7 až 10 rokov. Pri kreatívnych aktivitách s prvkami arteterapie sme sa spoločne rozprávali, spoznávali a deti si našli nových kamarátov a oporu.
  • Mommy’s Sunshine je kurz logopédie pre deti vo veku 3 až 5 rokov. Skupiny sa konajú vo formáte interakcie medzi dieťaťom a matkou. Hlavnou myšlienkou je poskytnúť matkám zručnosti a znalosti na interakciu s dieťaťom a pochopenie dôležitosti raného vývoja.
  • Ženský kruh prinášal atmosféru dôvery, starostlivosti a ekológie, ktoré zlepšovali emociálnystav žien. V práci boli použité arteterapeutické postupy. Stretnutia sa konali v mimoriadne príjemných priestoroch múzea V. Lofflera v Košiciach. Neskôr sa začala vytvárať skupina neformálnej interakcie žien medzi sebou. Začali sa kamarátiť mimo Centra. Cestujú, navštevujú sa, organizujú spoločný čas pre seba i deti.
  • Miesta sily v meste Košice boli zamerané na rozvoj spirituálnych potrieb a poznávania duchovných miest, ako kostoly a kláštory v meste Košice. Účastníci absolvovali nielen prehliadku týchto priestorov, ale aj duchovné rozhovory so zástupcami kléru.
  • Etno klub je podujatie, ktoré podporuje zachovanie ukrajinskej identity. Približujeme si ukrajinské tradície, kultúry a sviatky.
  • Arteterapeutické stretnutia Tvorivá dielňa, v rámci ktorých vlastnými rukami tvoríme rôzne symbolické predmety a liečili sa prostredníctvom kreativity.

Spevácky zbor “Ukrajinská Spivanka” sa zrodila počas pôsobenia Etno klubu v charitnom centre. Raz sme vyrábali naťahovacie bábiky, a popri práci sme začali spievať ukrajinskú ľudovú pieseň. Počas spevu sme všetky cítili neskutočnú energiu a chuť pokračovať. Tak vznikol nápad zorganizovať samostatné podujatie, ktoré sme nazvali „Ukrajinský spev“. Najprv to boli stretnutia, na ktorých sme spoločne spievali ľudové piesne a plakali. Naša skupina sa stabilizovala a rozhodli sme sa pripraviť niekoľko skladieb na očakávaný veľkonočný koncert, ktorého sme boli súčasťou. Po ňom sme dostali veľa pozitívnych ohlasov. Ľudí, ktorí nás počúvali, náš spev dojal. Odvtedy sme začali vystupovať. A dokonca sme už aj zorganizovali náš vlastný koncert.

UA_Ukrajinska-SpivankaUkrajinská Spivanka ako hosť na podujatí Deň láskavosti v Knižnici pre mládež mesta Košice.

Zbor tvorí 14 žien a 1 muž. Vek amatérskych spevákov je od 50 do 74 rokov. Dvere Spivanky sú otvorené aj pre nových účastníkov. Naša spevácka skupina sa už stala skutočnou rodinou. Dokonca spolu oslavujeme narodeniny a sviatky.

Dôležité je nestratiť nádej a vieru. Buďte súčasťou riešenia a nie súčasťou problému. Nebudeme mať iný život. Preto je mimoriadne dôležité „vytiahnuť“ sa zo stavu strnulosti a snažiť sa vyrovnať sa so stresom.

Emigrácia je náročná skúsenosť, ktorá môže spôsobiť rôzne psychické problémy (Ulyssesov syndróm). Dôležité je nestratiť nádej a vieru. Buďte súčasťou riešenia a nie súčasťou problému. Nebudeme mať iný život. Preto je mimoriadne dôležité „vytiahnuť“ sa zo stavu strnulosti a snažiť sa vyrovnať sa so stresom. Aj na to slúžia naši odborníci v košickom Centre podpory. Pokroky našich klientov vidíme denne. Na začiatku ako k nám odídenci prišli, ako sa cítili a ako sa ich stav po určitom čase a po absolvovaní aktivít mení je obrovským posunom.

UA_Ukrajinska-Spivanka_1Ukrajinská Spivanka ako hosť na koncerte speváčky Mily Medvedovskej v sprievode klaviristu Daniela Špinera vo FUGE – kultúrne centrum kresťanov.

Ak vás slová našej kolegyne Olenky zaujali a chcete byť súčasťou našej charitnej rodiny, môžete tak urobiť podporou charitného diela, dobrovoľníctvom, dobrou radou alebo modlitbou. Kontaktovať nás môžete na adrese [email protected] Ďakujeme…